Czym zajmuje się logopeda?

Logopeda czuwa nad tym, aby rozwój mowy przebiegał prawidłowo i terminowo – jeśli pojawia się opóźnienie, zadaniem logopedy jest tak stymulować mowę dziecka, aby je wyrównać.

Tak więc logopeda ćwiczy nie tylko wymowę (artykulację), lecz także pracuje nad rozbudowywaniem słownictwa, nad właściwym używaniem słów zgodnie z ich znaczeniem, nad gramatyką, nad rozumieniem mowy, które jest kluczowe dla jej prawidłowego rozwoju. U dzieci, u których mowa się nie rozwinęła i nie potrafią one porozumiewać się ze światem za pomocą słów, najważniejszą kwestią jest zaprogramowanie mowy – to również zadanie dla logopedy.

Zadaniem logopedy jest także czuwanie nad prawidłową pracą aparatu artykulacyjnego. Stąd zainteresowanie wadami zgryzu, jedzeniem, stąd częste pytania kierowane do rodziców o to, co dziecko je i w jaki sposób je? Czy potrafi odgryzać, prawidłowo żuć i przełykać pokarm, czy potrafi pić lub wypluwać płyny. Jeśli te funkcje są zburzone, praca nad ich przywróceniem jest bardzo istotna.

Neurologopeda Renata Ziętara