W naszym przedszkolu

Chcemy być partnerami rodziców w procesie wspomagania dziecka w jego całościowym rozwoju.

Pracujemy w oparciu o programy:

• "Nasze przedszkole"- Małgorzata Kwaśniewska i Wiesława Żaba - Żabińska
  • "Od przedszkolaka do pierwszaka" - Iwona Broda
  • "Kocham przedszkole"- Mirosława Pleskot, Agnieszka Staszewska-Mieszek
  • "Dziecięca matematyka"- Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej
    i Ewy Zielińskiej /program wspomaga rozwijanie u dzieci możliwości umysłowych i uzdolnień matematycznych/.

Nauczycielki naszego przedszkola

są autorkami następujących programów wspomagających:

• "Już w przedszkolu"- program adaptacyjny dla dzieci 3-letnich, opracowany przez mgr Beatę Jurkowską oraz dyrektor mgr Elżbietę Piwowarczyk. Program ten opiera się przede wszystkim na zasadach współpracy przedszkola z rodziną przyszłego wychowanka, nawiązanej kilka miesięcy przed rozpoczęciem jego edukacji. Celem tej propozycji jest ułatwienie nowo przyjętym do przedszkola dzieciom startu przedszkolnego jak również pozyskanie zaufania rodziców i nawiązanie z nimi relacji, które ułatwią dalszą współpracę.
  • "Można na mnie polegać"- program wychowawczy autorstwa
    mgr Joanity Łaneckiej i mgr Iwony Mildner. Nadrzędnym celem programu jest przygotowanie dziecka do uczestnictwa w życiu społecznym poprzez uczenie postaw i zachowań zgodnych z powszechnie przyjętym kanonem norm i wartości.
  • "Potrafię się relaksować i odprężać"- program relaksacyjny napisany przez mgr Monikę Siwek. Program proponuje różnorodne metody i techniki relaksacyjne.  Przeznaczony jest dla dzieci 5,6-letnich.

W codziennej pracy z dziećmi wykorzystujemy nowoczesne metody i formy nauczania,tj:

• elementy metody prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i  dr Ewy Zielińskiej rozwijające umiejętności matematyczne
  • metodę Ireny Majchrzak "Wprowadzanie dzieci w świat pisma", przygotowującą dzieci do nauki czytania
  • zajęcia i zabawy proponowane przez prof. Marię Kielar-Turską, rozwijające mowę i myślenie
  • zabawy z programu "Przedszkolaki Krok Drugi", rozwijające umięjętności w różnych sferach rozwojowych, świadomość i samoocenę dzieci
  • metody aktywnego słuchania muzyki wg. Battii Strauss oraz zabawy ruchowe i taneczne z Pedagogiki Zabawy KLANZA
  • w zajęciach gimnastycznych wykorzystujemy elementy zabaw rytmicznych Carla Orffa, gimnastyki twórczej wg Rudolfa Labana,  metodę Ruchu Rozwijającego wg. Weroniki Sherborne.
  • od kilku lat wykorzystujemy w  pracy Metodą Projektu. W roku szkolnym 2011/2012 zrealizowaliśmy tą metodą następujące tematy: "Lekarz", "Kraków", "Szkoła","Cyrk","Prawa dziecka", "Węże i inne zwierzęta egzotyczne"

Doskonalenie Zawodowe Nauczycieli

Od roku szkolnego 2016/2017 Rada Pedagogiczna aktywnie uczestniczy w programie Sieci Współpracy Szkół i Przedszkoli dzieląc się na spotkaniach wzajemnymi doświadczeniami oraz doskonaląc własny warsztat pracy. Nauczycielki pogłębiają wiedzę i umiejętności z zakresu rozwijania kompetencji językowych dzieci, aktywności artystycznej (muzyka, plastyka, teatr) poprzez udział w kursach, warsztatach zarówno na placówce, jak i poza nią  w innych ośrodkach szkolenia. Uczestniczą również    w spotkaniach prowadzonych przez trenerów i ekspertów. Dzięki licznym i ciekawym formom pracy wspierają wielokierunkową aktywność  dzieci, umożliwiającą im samodzielność w eksplorowaniu świata zgodnie z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

Przedszkole Promujące Zdrowie

- od października 2006 należymy do "Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie".

-w czerwcu 2014 uzyskaliśmy tytuł: „ Przedszkole w Ruchu” w ramach udziału w Ogólnopolskiej Akcji : „ Ćwiczyć każdy może” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej

W ramach działań z zakresu promocji zdrowia :

• planujemy tematykę prozdrowotną,
  • zachęcamy dzieci do  zdrowego odżywiania, prowadzimy zajęcia kulinarne, na których dzieci wykonują sałatki warzywne i owocowe, kanapki, itp.
  • organizujemy zajęcia ruchowe z wykorzystaniem nowoczesnych metod  wychowania fizycznego, a także z wykorzystaniem metod relaksacyjnych,
  • realizujemy tematykę związaną z bezpieczeństwem,
  • zapraszamy ciekawych gości,
  • zapraszamy teatrzyki podejmujące w swych inscenizacjach tematykę prozdrowotną